Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Kako zadržati farmaceuta?

Mlada farmaceutkinja sa prekrštenim rukama u apoteci

Zdravstveni sistemi suočavaju se sa sve većim pritiscima, pa je uloga farmaceuta u društvu postala važnija nego ikad.Međutim, mnoge evropske zemlje se suočavaju s poteškoćama u zapošljavanju i zadržavanju farmaceuta u zdravstvenom sistemu, što je dodatno pogoršano izgaranjem na poslu (burn out), ranim penzionisanjem i nedostatkom interesa za upis na studije farmacije.

 

Udruženje farmaceuta evropskih zemalja (Pharmaceutical Group of the European Union, PGEU) poziva na sveobuhvatne mere kako bi se rešio rastući nedostatak farmaceuta u Evropi, apelujući na donosioce politika, pružaoce zdravstvenih usluga i obrazovne institucije da brzo reše problem kako bi obezbedili dugoročnu održivost farmaceutske profesije. U svom novom dokumentu o nedostatku farmaceutske radne snage, PGEU iznosi ključne preporuke za jačanje farmaceutske sektora i poboljšanje zdravstvene zaštite pacijenata.

 

PGEU traži strateško planiranje radne snage farmaceuta na nacionalnom nivou i ulaganja vlada kako bi se obezbedilo da farmaceutska radna snaga može da zadovolji rastuće zahteve starije populacije i sve složenije terapije.

„Da bismo nastavili da pružamo visokokvalitetnu zdravstvenu zaštitu, moramo unaprediti obrazovanje, koristeći inovativne metode nastave, i obezbediti da kurikulumi farmaceutske nastave budu u skladu sa razvojem zdravstvenog sistema. Podsticanje interprofesionalnog obrazovanja već u ranim fazama studentske karijere i efikasno korišćenje strategija srodnih zdravstvenih veština biće ključni za stvaranje jedinstvenije zdravstvene radne snage.Takođe, neophodno je da ne samo prikazujemo vrednost farmacije u zajednici, već i da radimo na dubljoj integraciji ove profesije u zdravstveni sistem“, izjavio je Aris Prins, predsednik PGEU.

 

„Treba da se fokusiramo na promociju kontinuiranog profesionalnog razvoja i politike koja se bavi stresnim situacijama farmaceuta i nezadovoljstvom u profesiji. To uključuje pružanje održivih radnih opterećenja, konkurentnih plata, smanjenje birokratije, poboljšanje mogućnosti za napredovanje u karijeri i promociju ravnoteže između poslovnog i privatnog života.

 

Tehnološka rešenja mogu pojednostaviti administrativne zadatke u farmaciji, omogućavajući farmaceutima u apotekama da provedu više vremena u savetovanju pacijenata. Usvajanje digitalizacije može poboljšati efikasnost, a da se ne ugrozi ključna interakcija sa pacijentima koja je temelj kvalitetne zdravstvene zaštite“, zaključio je Prins.

Vamtam
Vamtam

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor