Epilepsija je hronično neurološko oboljenje koje pogađa oko 0,5% žena u reproduktivnom periodu. Iako je terapija antiepilepticima neophodna za kontrolu napada, mnoge žene postavljaju pitanje da li mogu bezbedno dojiti dok uzimaju lekove.
Odgovor je – da. Ni epilepsija, ni primena antiepileptika nisu kontraindikacija za dojenje. Naprotiv, dojenje pruža najbolju imunološku zaštitu i ishranu za bebu, dok pravilno odabrana terapija omogućava stabilnost zdravstvenog stanja majke.
Izbor leka koji žena koristi tokom dojenja zavisi od odluke lekara specijaliste, pri čemu se uzimaju u obzir:
- vrsta epilepsije,
- individualni odgovor na lekove,
- bezbednosni profil leka tokom laktacije.
Saznajte koje su to ključne teme koje se razmatraju u okviru stručnih predavanja koja drži prof.dr Katarina Vučićević na sledećem linku: https://sfus.rs/projekti/index.php/video/primena-antiepileptika-u-periodu-dojenja


