Kako ste se odlučili da studirate farmaciju?
Velika ljubav prema hemiji i medicini presudila je da upišem Srednju medicinsku školu u Somboru – smer farmaceutski tehičar, gde smo imali sreću i privilegiju da nam nekoliko stručnih predmeta predaje mag. farm. Marina Uzelac, specijalista farmaceutske tehnologije, farmaceut u duši i sa dušom, koja je svoje bogato znanje i veliku ljubav prema farmaciji prenela na mnoge od nas i dala nam motiv za bavljenje ovom plemenitom profesijom. Tokom obavljanja stručne prakse u završnoj godini srednje škole, upoznajem i spoznajem koliko može biti lepa apotekarska delatnost uz pomoć mag. farm. Danice Basarić, specijaliste farmaceutske informatike, koja je bila i ostala moj uzor. Kada je došlo vreme da se opredelim za fakultet, nije bilo dileme na koji ću konkurisati. Iako se tada u Srbiji farmacija studirala samo na Farmaceutskom fakultetu Univerziteta u Beogradu, da je trebalo da biram, ponovo bih odabrala isti fakultet.
Kako se razvijala vaša karijera farmaceuta?
Diplomski rad branim pod mentorstvom prof. dr Marine Milenković, sa katedre za mikrobiologiju i imunologiju, koja me je motivisala da ostanem da radim na fakultetu. Nakon diplomiranja, upisujem magistarske studije na istom fakultetu i zapošljavam se na Katedri za farmaceutsku hemiju prvo kao saradnik u nastavi, a kasnije kao asistent. Iako me tokom odrastanja nije privlačilo obrazovanje, radeći na Farmaceutskom fakultetu otkrivam koliko mi edukacije “leže” i koliko me prenošenje znanja i veština studentima, a kasnije i kolegama u praksi ispunjava. Iako mi se, tokom rada na fakultetu, bavljenje naukom i obrazovanjem sviđalo, sve vreme mi je nedostajalo da primenim stečena znanja u praksi i da nekome ko ima zdravstveni problem pomognem.
Tako, nakon četiri izazovne i lepe godine rada na fakultetu, odlučujem se za veliku promenu i biram rad u apoteci. Vraćam se u rodni Sombor, zapošljavam se u Apotekarskoj ustanovi Sombor, gde razvijam svoje veštine pod mentorstvom mag. farm. spec. Danice Basarić. Pored uobičajenog rada sa pacijentima, magistralne izrade lekova i drugih poslova koje farmaceut obavlja, postajem član tima za kontinuirane edukacije, u okviru kojeg radimo na osmišljavanju, akreditaciji i izvođenju kontinuiranih edukacija za zdravstvene radnike. Kasnije bivam upućena na zdravstvenu specijalizaciju iz farmakoterapije, koju završavam pod mentorstvom prof. dr Radice Stepanović-Petrović. Specijalizacija mi otvara vrata za intenzivno bavljenje edukacijama i učešće u različitim projektima.
U trenutku kada u AU Sombor počinju da kasne plate i neizvesno je šta će se dešavati sa ustanovom, prelazim u AU BENU, gde radim i danas kao upravnik apoteke. Rad u privatnom sektoru i velikom sistemu zahteva sticanje novih znanja i veština, ali nudi i neke nove mogućnosti. Tu prolazim kroz obuke za tzv. “soft skills”, koje su zaista potrebne svakome ko najveći deo radnog vremena provodi u kontaktu sa ljudima. Postajem interni trener, učestvujem u internom projektu za standardizaciju farmaceutskih usluga, angažovana sam povremeno kao edukator.
Pored posla u apoteci, intenzivno se bavim kontinuiranim edukacijama. U okviru akademskih specijalističkih studija “Farmakoterapija u farmaceutskoj praksi” učestvujem kao predavač-saradnik iz prakse u okviru radionica. Od 2021. na poziv mag. farm. spec. Tatjane Milošević, postajem deo tima udruženja za kontinuiranu medicinsku edukaciju – EDUMED. Više od deset godina angažovana sam kao predavač i tutor velikog broja akreditovanih predavanja i radionica, u organizaciji SFUS, FKS i dr. Sekretar sam sekcije za farmakoterapiju SFUS-a.
Već deset godina sarađujem intenzivno sa Farmaceutskom komorom Srbije, kao član redakcije Glasnika FKS “Apotekarska praksa” i kao član marketing tima. Posebna mi je čast što sam član radnih grupa za standardizaciju određenih farmaceutskih usluga i velika mi je želja da se pre mog odlaska u penziju izborimo za bolji položaj farmaceuta i za formalno priznavanje i naplatu farmaceutskih usluga.
Na šta ste posebno ponosni u Vašem radu?
Ponosna sam što uz posao u apoteci, koji me zaista ispunjava, radim kao edukator i što svoja znanja mogu da podelim sa kolegama i da gledam kako se profesionalno razvijaju. Potom, što sam deo tima Farmaceutske komore za standardizaciju farmaceutskih usluga. Posebna satisfakcija su mi dve nagrade: 2. nagrada sekcije za apotekarsku delatnost Međunarodne farmaceutske federacije FIP – za najbolju poster prezentaciju na Svetkom kongresu farmaceuta 2012. u Kopenhagenu i nagrada farmaceutske komore Srbije “Stevan Šukljević”. Ponosna sam što smo, u okviru radne grupe FKS, uspeli da realizujemo zamisao da snimimo video instrukcije za pacijente, za pravilnu primenu svih inhalatora trenutno prisutnih u Srbiji, na kojima farmaceuti iz prakse pokazuju pravilnu tehniku inhalacije.
Na čemu ste posebno zahvalni?
Da biste pokazali šta umete, potrebno je da vam se pruži prilika. Zahvalna sam na svakoj ukazanoj prilici, svakom mentoru koji je bio i dalje je uz mene da me usmeri i pruži mi povratne informacije. Samo tako možemo da napredujemo.
Zahvalna sam svakom članu tima u okviru kojeg sam radila ili radim, jer su svi ovi rezultati plod timskog rada. Bez kvalitetne podrške, teško je uspeti.
A najviše sam zahvalna mojoj porodici i prijateljima koji tolerišu ovoliku posvećenost profesiji i česte izostanke iz društvenog života.
Šta biste poručili mladim kolegama na početku karijere?
Kada se zaposlite, na poslu ćete provoditi trećinu svog života. Dobro razmislite šta je to što vas ispunjava i tražite posao i okruženje na kojem ćete osećati da su vaše veštine i talenti cenjeni i dobro upotrebljeni. Zarada je važna i od plate se živi, ali novcem ne može da se kupi kvalitet života. To zavisi isključivo od vas. Zato birajte mudro.
Da sa sadašnjim iskustvom treba da započnete karijeru, šta biste promenili?
Kada bih nešto promenila, ne bih bila farmaceut kakav sam sada. Zato, ne bih ništa menjala.
Da li imate neke skrivene talente i hobije u kojima uživate u slobodno vreme?
Ljubav prema hemiji i hrani, učinila je svoje, pa u slobodno vreme okupiram kuhinju i pravim kolačiće, deserte ili torte. Volim da izmišljam nove recepte, eksperimentišem sa različitim teksturama i oblicima, isprobavajući začine koji nisu uobičajeni u našoj tradicionalnoj kuhinji.