Svakog 25. septembra Međunarodna federacija farmaceuta (FIP), obeležava Svetski dan farmaceuta. Podsetimo se da ova organizacija postoji više od jednog veka i omogućava intenzivnu međunarodnu saradnju farmaceuta širom sveta sa ciljem pružanja kvalitetne i standardizovane farmaceutske zdravstvene zaštite stanovništvu.
Sve više zemalja i institucija razvilo je nove globalne zdravstvene strategije, pa je tako i farmaceutska profesija postavila sebi nove zadatke i kompetencije kako bi odgovorila na trenutne i buduće izazove, kao što su neujednačena dostupnost zdravstvene zaštite, nestašice lekova, nedovoljan broj zdravstvenih radnika …
Farmaceuti su bez konkurencije najdostupniji visokoobrazovani zdravstveni kadar, koji svojim svakodnevnim zdravstvenim savetima i merama prevencije mogu bitno uticati na kvalitet zdravstvene zaštite.Njihov profesionalni identitet i integritet je nesporan i odlično promovisan u sistemima i zemljama sa razvijenim skalama zdravstvenih usluga. Brojne institucije i autoriteti u globalnom zdravstvenom sistemu cene farmaceute kao zdravstvene radnike i prepoznaju njihovo jedinstveno mesto, pre svega u primarnoj zdravstvenoj zaštiti.
Istovremeno, dva aspekta rada farmaceuta u vidu pružanja zdravstvene usluge i komercijalne prodaje robe, grubo su suprostavljeni. Podređivanje ekonomskim interesima vlasnika apoteka svim drugim interesima i običajima dobre profesionalna prakse predstavlja strateški loš pravac koji već ima trajne neželjene posledice po kvalitet zdravstvenih usluga koje pružaju farmaceuti.
Zato ne čudi da farmaceuti u čitavom svetu sve više osećaju da je njihova uloga u pružanju primarne zdravstvene zaštite, posebno u apotekama otvorenog tipa, marginalizovana i svedena na banalizovanu trgovinu. Uočavanje ove pojave nesumnjivo predstavlja alarm da je potrebno preduzeti mere za zaštitu profesije.
Pokrenuta globalna kampanja Međunarodne federacije farmaceuta (FIP) – “Think Health, Think Pharmacy”, (Kad pomislite na zdravlje, pomislite na apoteku) predstavlja dobro polazište da se opštoj javnosti skrene pažnja na mesto i ulogu apoteka, kao i farmaceuta u njima, u pružanju zdravstvene zaštite stanovništvu.
Stoga, na Svetski dan farmaceuta, moramo naglasiti da je u našoj zemlji potrebno učiniti daleko više u cilju promovisanja profesionalnog identiteta farmaceuta i njegovog očuvanja. Paralelno sa tim, na domaćem tlu, neophodno je istrajati na prevazilaženju loše i neuređene zakonske regulative, uz neophonost strateške pokrivenosti apotekama kroz formiranje Mreže apoteka, kao i uvodjenje plaćenih standardizovanih zdravstvenih usluga koje bi pružali farmaceuti u apotekama na svim nivoima zdravstvene zaštite.
Samo ovakvim sveobuhvatnim pristupom farmaceutskoj praksi, vodeći računa o globolano diktiranim trendovima i lokalnim neusaglašenostima, možemo sačuvati integritet i najviše etičke vrednosti farmaceutske profesije.
Otuda, uz čestitke kolegama, s pravom postavljamo pitanje: Ima li razloga za slavlje?
Autorski tekst