Uticaj alkohola, nikotina i ostalih supstanci koje izazivaju zavisnost

(Materijal u skladu sa podacima publikovanim 2021. godine)

Generalno, upotreba supstanci koje izazivaju zavisnost raširena je u svim socijalnoekonomskim slojevima savremenog društva. Jasna je uloga zdravstvenog radnika u davanju saveta koji mogu doprineti zdravlju dojene dece čije majke konzumiraju ovakve supstance. Trudnoća, rođenje deteta i period dojenja mogu da posluže kao dobar motiv da se prekine sa njihovom upotrebom. Primeri najčešće korišćenih supstanci koje izazivaju zavisnost prikazani su u tabeli.

TABELA / PRIMERI NAJČEŠĆE KORIŠĆENIH SUPSTANCI KOJE IZAZIVAJU ZAVISNOST

KOMENTAR UTICAJ NA DOJENO DETE RID (%)*

SAVETI ZA DOJILjE

Alkohol — etanol (alkoholna pića)

Alkohol smanjuje proizvodnju mleka, a inhibicijom oksitocina smanjuje refleks oslobađanja mleka iz dojke.   Učinak alkohola je individualan kod svakog deteta i zavisi od niza faktora vezanih za majku i dete (stanje uhranjenosti, navike u ishrani, genetika). Alkohol iz krvi dojilje brzo   prelazi u mleko, a zatim ingestijom u krvotok deteta, gde onemogućava normalno snabdevanje mozga i ostalih organa kiseonikom i hranljivim materijama. Kod dojenog deteta se javljaju pospanost, kratak san, uznemirenost i slabije sisanje.   Najopasniji je unos veće količine alkohola u kratkom vremenskom intervalu. Kod dece su prijavljeni slučajevi dubokog sna, hrkanja, neosetljivosti na bol, slabog pulsa,   nemogućnosti sisanja, prekomernog znojenja, pseudo-Kušingovog sindroma, ileusa sa distenzijom abdomena, toničo-kloničnih napada i trombocitopenije. Poremećaji koji se javljaju kod   dojene dece mogu da se pokažu i tokom odrastanja (usporen telesni rast, mentalna retardacija, poremećaji u ponašanju, smetnje u učenju i prilagođavanju itd.).     Ne postoje dokazi da bilo koje alkoholno piće pospešuje laktogenezu i performanse dojenja. Ishrana mlekom sa vrlo malom količinom alkohola (vidi navedene dozvoljene količine u susednoj koloni) smatra se boljom za dojeno dete od korišćenja mlečne formule. RID (%): 0,5–3,3

Najbezbednije je da ne konzumiraju alkohol.   Konzumiranje alkohola u prvom mesecu nije poželjno jer nosi najveći rizik za dojeno dete. Unos ne treba da bude veći od dva standardna pića** dnevno, tj. ne više od 7 standardnih pića sedmično. Podoj treba odložiti dva sata nakon konzumiranja jednog standardnog pića (potrebno je 2 sata da žena eliminiše alkohol iz jednog standardnog pića, 4 sata za dva, 6 sati za tri standardna pića itd.). Konzumiranje treba planirati unapred — ukoliko dojilja želi da konzumira više od 2 standardna pića, treba razmotriti prethodno izmlazanje mleka bez alkohola i njegovo čuvanje za naredne obroke. Tokom hroničnog unosa alkohola ne treba dojiti, a pri unosu veće količine alkohola preporučuje se izmlazanje i bacanje   tog mleka kako bi se održala proizvodnja mleka.

Nikotin (pušenje duvana)

Dim cigarete sadrži preko 4000 hemikalija, cijanid, olovo i čak 60 sastojaka koji izazivaju rak. Toksini iz duvana dospevaju u krvotok, a potom u mleko kojim se dete hrani. Pušenje menja ukus mleka i smanjuje njegova zaštitna svojstva, utiče na smanjenje produkcije mleka i skraćenje perioda   dojenja. Pušenje može smanjiti apetit deteta, želju za sisanjem i vreme aktivnog sna, prouzrokovati češće infekcije gornjeg i donjeg   respiratornog trakta, alergije, grčeve i poremećaj srčanog ritma. Ono predstavlja faktor rizika za pojavu sindroma iznenadne smrti deteta, pojavu leukemije u ranom životnom dobu, kao i za pojavu poremećaja tolerancije na glukozu. Dokazano je da je kod dojilja koje puše smanjena mogućnost   prenosa joda u mleko, što može uticati na oštećenja mozga i usporen mentalni rast i razvoj dojenog deteta. Pušenje se povezuje i sa učestalijom pojavom grčeva kod dojenog deteta (dva do tri sata jakog plača).

Najbezbednije je da dojilja prestane sa pušenjem.   Dojilja treba što više da smanji broj popušenih cigareta u toku dana. Preporuka je da nastavi sa dojenjem, jer imunološke prednosti majčinog mleka smanjuju štetne efekte duvanskog dima.   Ne treba pušiti u prostoru u kome boravi dete (kuća, kola). Preporučuje se da između konzumiranja cigarete i podoja prođu bar 2–3 sata (kako bi se smanjila koncentracija nikotina u mleku). Razmotriti upotrebu nikotinskih flastera kao zamenu za pušenje cigareta, jer flasteri kontinualno oslobađaju manje nikotina. Nikotinske žvakaće gume koje proizvode različite nivoe nikotina u krvi su manje bezbedne (ne dojiti 2–3 sata nakon žvakanja). Majkama koje doje i puše preporučuje se suplementacija jodom.

Marihuana (kanabis)

Konzumiranje marihuane i preparata na bazi njenog aktivnog, halucinogenog principa, delta-9-tetrahidrokanabinola   (Tetrahydrocannabinol-THC), bilo „rekreativno” ili u medicinske svrhe, dovodi do njegove pojave u mleku u malim količinama, ali i do negativnih efekata na dojeno dete.   Opisuju se tremor, oslabljen refleks sisanja, ređe i kraće sisanje, slabije napredovanje u težini, usporen psihomotorni razvoj, vizuelne smetnje i nervoza. RID (%) (THC): 0,4–8,7

Dojilje koje povremeno koriste marihuanu savetovati da je ne konzumiraju u prvim mesecima nakon porođaja. Savetovati ih isto kao i za pušenje duvana, kao i da pripreme mleko koje je bez droge za period dok su pod uticajem droge. Marihuanu ne treba koristiti nekoliko sati pre dojenja.   Ako se radi o težoj zavisnosti, mora se obaviti detaljna procena rizika.

Kofein

Konzumacija većih količina pića sa kofeinom može kod dojenog deteta izazvati nervozu, slabiji apetit, grčeve, poremećaj spavanja i anemiju. RID (%): 7–10

Izbegavati pića sa kofeinom dok se laktacija i obrazac dojenja potpuno ne uspostave (bar mesec dana nakon porođaja), a posebno ako se doji prevremeno rođeno dete. Da bi se dejstvo kofeina na dojeno dete što više smanjilo,   pića sa kofeinom treba konzumirati posle dojenja. Ne preporučuje se unos veći od 200 mg*** kofeina dnevno.

Heroin, kokain, metamfetamini

Predstavljaju kontraindikaciju za dojenje, i zbog svih aspekata štetnosti ovih supstanci koje se pojavljuju u mleku i zbog nesposobnosti majke da se adekvatno brine o detetu dok je pod uticajem droge. Zabeležena su ozbiljna neželjena dejstva kod dojene dece koja su konzumirala mleko majki zavisnica ili su bila izložena kokainu u okolini. Ovo je ozbiljan zdravstveno- socijalni problem i zahteva kompleksan pristup.

 

Metadon (koristi se u detoksikaciji i tretmanu opijatskih zavisnika)

Kompatibilan je sa dojenjem.   Izlučuje se u mleko i pomaže detetu tako što ublažava simptome neonatalnog apstinencijalnog sindroma, pa dojena   deca majki koje koriste metadon uglavnom ne zahtevaju dodatni tretman.   Obratiti pažnju na pojavu sedacije, respiratorne depresije ili neonatalne apstinencije, naročito ako se metadon dojilji   uvodi postpartalno ili joj se povećava doza. RID (%): 1–6

Dojilju treba savetovati da odmah obavesti lekara ako kod deteta primeti neuobičajenu pospanost, teškoće sa disanjem   ili mlitavost.

* RID — relativna doza za dojeno dete; raspon RID je rezultat podataka iz različitih studija, ** Standardno piće — alkoholno piće sa 10–12 g alkohola (pivo 300–330 mL, vino 100–125 mL, žestoka pića 30–40 mL), *** 200 mg kofeina ima u npr. 2 do 3 šoljice (oko 200 mL) „domaće kuvane kafe”, do 4 kratka espresa, do 2 dupla espresa; 330 mL Coca-cole sadrži 32 mg kofeina, 250 mL Red bull-a 80 mg, Guarana sadrži oko 25 mg/100 g; 200 mL crnog ili zelenog čaja sadrži do 70 mg kofeina; kafena kašičica instant-kafe sadrži oko 60 mg kofeina (orijentacioni podaci).

sfus logo

Bulevar vojvode Mišića 25, 11040 Beograd, Srbija

Telefon/Fax: +381 11 2648 385, +381 11 2648 386, mob. +381 63 86 55 663

e-mail: office@sfus.rs

Free Joomla! templates by Engine Templates