Benzodiazepini

 (Materijal u skladu sa podacima publikovanim 2021. godine)

Racionalizacija upotrebe benzodiazepina posebno je važna u periodu dojenja. Ako je primena neophodna, odluku o izboru leka treba doneti na osnovu poluvremena eliminacije i uticaja leka na laktaciju. Odluku treba usmeriti ka benzodiazepinima kratkog dejstva i benzodiazepinima za koje postoji više naučnih dokaza o bezbednosti primene tokom perioda dojenja. Ukoliko to nije moguće, savetovati minimalnu efikasnu dozu i najkraći mogući period primene kako bi se izbegla akumulacija leka ili metabolita kod dojenog deteta. Pored toga, roditeljima se savetuje da obrate pažnju na promenu u ponašanju dojenog deteta, posebno na pojavu pospanosti i otežanog hranjenja (oslabljen refleks sisanja, slabije prihvatanje i kraće trajanje podoja), naročito kod novorođenčadi. Uzrast dojenog deteta, gestacijska zrelost i ostala terapija majke mogu uticati na izlučivanje leka mlekom i promenu efekta leka na dojeno dete, zbog čega se savetuje individualni pristup u razmatranju bezbednosti terapije. Primeri najčešće korišćenih benzodiazepina prikazani su u tabeli.

Prema preporukama UNICEFa, majke koje se leče nekim benzodiazepinom ne bi trebalo da spavaju u istom krevetu sa detetom zbog moguće asfiksije deteta.

TABELA / PRIMERI NAJČEŠĆE KORIŠĆENIH BENZODIAZEPINA

NAZIV LEKA (INN)*

RID (%)** ILI KONCENTRACIJA U MLEKU

KOMENTAR

UTICAJ NA DOJENO DETE

 alprazolam

 3

 Smatra se kompatibilnim sa dojenjem pri uobičajenom doznom režimu. Kada je moguće, izbeći prolongiranu primenu.   Mogući su negativan uticaj na nivo prolaktina i posledična pojava galaktoreje. Vidi napomenu # u legendi.

 bromazepam

 U značajnoj meri se izlučuje u mleko.

 Razmotriti primenu bezbednijeg benzodiazepina (lorazepam,   oksazepam, midazolam). Ukoliko je primena neophodna, preporuka je da se dojenje obustavi za 3–7 poluvremena eliminacije (barem 96 sati) ili da se pažljivo prati pojava sedacije i promena tokom dojenja, naročito kod novorođenčadi. Vidi napomenu # u legendi.

 diazepam

 2–12

 Smatra se kompatibilnim sa dojenjem. Izbegavati dugotrajnu terapiju zbog dugog poluvremena eliminacije. Vidi napomenu # u legendi.

 zolpidem (sličan  benzodiazepinu)

 Bez kliničkog značaja.

 Kompatibilan sa dojenjem. Neželjeni efekti nisu zabeleženi. Vidi napomenu # u legendi.

 klonazepam

 2,5–6,0

 Razmotriti primenu bezbednijeg benzodiazepina (lorazepama, oksazepama), naročito ako se istovremeno primenjuje veći broj lekova   i u prvih mesec dana nakon porođaja. Moguća pojava neuroloških znakova. Vidi napomenu # u legendi.

 lorazepam

 4–8,5

 Kompatibilan sa dojenjem. Nisu zabeleženi neželjeni efekti. Vidi napomenu # u legendi.

 midazolam

 0.2

 Kompatibilan sa dojenjem. Nisu zabeleženi neželjeni efekti. Vidi napomenu # u legendi.

 nitrazepam

 3.6

 Smatra se kompatibilnim sa dojenjem, posebno pri povremenoj   primeni niskih doza. Vidi napomenu # u legendi.

 oksazepam

 <1,0

 Kompatibilan sa dojenjem.   Nisu zabeleženi neželjeni efekti na dojeno dete. Vidi napomenu # u legendi.

 hlordiazepoksid

 Očekuje se izlučivanje u mleko.

 Smatra se kompatibilnim sa dojenjem, naročito pri povremenoj i kratkoj primeni niskih doza. Vidi napomenu # u legendi.

* INN — internacionalni nezaštićeni naziv leka, ** RID — relativna doza za dojeno dete; raspon je rezultat podataka iz različitih studija, # Svi benzodiazepini zahtevaju praćenje pojave pospanosti, slabijeg prihvatanja podoja, uz kontrolu prirasta u telesnoj masi, rasta i razvoja dojenog deteta. Pojava neuroloških znakova moguća je kod primene klonazepama.

sfus logo

Bulevar vojvode Mišića 25, 11040 Beograd, Srbija

Telefon/Fax: +381 11 2648 385, +381 11 2648 386, mob. +381 63 86 55 663

e-mail: office@sfus.rs

Free Joomla! templates by Engine Templates